KORONAVÍRUS (COVID19): PREVENCIA A BEZPEČNOSTNÉ POKYNY

Príznaky: Suchý kašeľ, bolesť hrdla, dýchacie ťažkosti, horúčka, únava, bolesť hlavy, hnačka.

Pri príznakoch VOPRED INFORMUJTE LEKÁRA.

1. Noste sústavne ruško alebo pokrievku úst. Ak ste chorí, zníži to pravdepodobnosť prenosu na iné osoby.

2. Nedotýkajte sa neumytými rukami tváre a slizníc.

3. Umývajte ruky podľa priloženého návodu a obdobne dôkladne používajte ručnú dezinfekciu.

4. Ak kašlete alebo kýchate, zadržte kašeľ alebo kýchnutie vreckovkou, ktorú okamžite vyhoďte a dezinfikujte alebo umyte si ruky.

5. Zapínajte gombíky či otvárajte kľučky kĺbmi prstov, lakťami alebo chrbtami dlane.

6. Považujte zariadenia, čo používate na verejnosti a peniaze za infikované povrchy. Čistite si mobilné telefóny a laptopy dezinfekciou a po ich používaní sa nedotýkajte tváre, kým si neumyjete ruky. Nemanipulujte peniazmi doma, ak ich nedezinfikujete.

7. Pravidelne perte šaty, ktoré používate mimo domu a nepoužívajte s príbuznými rovnaké uteráky. Dávajte periny a šaty na Slnko.

8. Dýchajte nosom, nevydychujte ústami.

9. Nechoďte na verejné podujatia, ani do davov ľudí, ak nevyhnutne nemusíte. Držte si čo najväčší odstup od iných ľudí. Minimálne meter, optimálne dva metre. Nepodávajte si s ľuďmi ruky a nebozkávajte sa.

10. Dezinfikujte kľučky a vstupné dvere doma pravidelne.

11. Vyhýbajte sa osobám s príznakmi. Nepozývajte návštevy. Ak niekto vo vašej domácnosti má príznaky, izolujte ho a pristupujte k nemu s rúškami a rukavicami. Vetrajte miestnosť kde sa nachádza a dezinfikujte jej okolie.

12. Ak sa nezdržiavate dostatočne na Slnku, konzumujte dodatočné dávky vitamínu D. Konzumujte zinok, otužujte.

13. Zdržte sa fajčenia, a v prípade ak musíte, obmedzte ho na doma.

14. Upozornite citlivé skupiny ľudí na prevenciu koronavíru. Rizikové skupiny sú: Starí ľudia, diabetici, ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ľudia s chronickými respiračnými ochoreniami, fajčiari, ľudia s oslabenou imunitou.

15. Pri miernych príznakoch sa izolujte doma a zotrvajte v izolácii aspoň týždeň po vyliečení. V tom čase je nutné, aby ste boli izolovaní od príbuzných, používali oddelené hygienické potreby a po každom použití spoločných zariadení je potrebné ich dôkladne dezinfikovať.