Slovenská lekárska únia špecialistov žiada očistiť meno MUDr. Biciana V posledných týždňoch opakovane čítame o prípade 2-ročnej Sašky z Kremnice. Novinárom sa skresleným podaním celého prípadu podarilo rozplakať celú čitateľskú obec a pobúriť verejnosť proti slovenskému lekárovi, ktorý údajne odmieta pomôcť pri záchrane svojej pacientky.

Novinári pobúrili proti lekárovi tú časť verejnosti, ktorá nemá medicínske vzdelanie, a preto akceptuje falošné nádeje, ktoré niekto vzbudil u zúfalých rodičov. Tá časť verejnosti nemôže ani oceniť skutočnú ľudskú aj odbornú poctivosť a statočnosť primára Biciana, ktorý urobil pre svoju pacientku všetko, čo dnešná medicína umožňuje, ale odmietol falošnými nádejami ruinovať rodinu, ktorú postihla najhoršia tragédia, akú si vie predstaviť každý, kto má deti. Tento prípad rezonuje aj medzi lekármi, ktorí stoja plne za MUDr. Bicianom.

V mene Slovenskej lekárskej únie špecialistov sme sa rozhodli objasniť nemedicínskej verejnosti prečo. Dievčatko má pokročilé štádium jedného z najnebezpečnejších zhubných nádorov. Neuroblastóm je nádor, ktorý sa šíri v nervoch po celom organizme a vo všetkých dôležitých orgánoch a nie je ohraničený. Dievčatko absolvovalo chemoterapiu, po ktorej sa rast nádoru nezastavil a stav pacientky sa naďalej zhoršoval, objavili sa aj neurologické príznaky.

Ošetrujúci lekár pacientky – primár Detskej onkológie MUDr. Bician neodporučil rodičom operačné riešenie, pretože v Európskych krajinách sa takýto postup neodporúča, ani ho žiadne zdravotnícke zariadenie v takomto prípade pravdepodobne aj z etických dôvodov nerealizuje, pretože nádor ani najzručnejší chirurgovia a s najlepším vybavením nemajú šancu z organizmu odstrániť celý, ani zabezpečiť, aby rozosiate drobné ložiská, ktoré sú v celom organizme, ďalej nerástli. Operácia v tomto prípade len zvyšuje utrpenie dieťaťa, ktorému sa sotva dá pomôcť, a to nie je vina, ktorú by sme mohli komukoľvek pripísať, je to veľmi smutný osud dievčatka, s ktorým súcitíme rovnako, ako súcitíme so stovkami iných detí, trpiacimi na onkologické ochorenie.

Klinický stav dieťaťa primár konzultoval aj s uznávanými odborníkmi v Rakúsku a v Prahe a v názoroch na operačný zákrok u malej pacientky sa zhodli. Primár Bician odporučil rodičom inú alternatívu, ktorá by dieťaťu aspoň uľahčila ťažké chvíle, pretože žiaľ nemá v takomto stave nádej na kompletné vyliečenie a záchranu života. Nešťastní rodičia sa s krutou realitou nezmierili a našli v USA pracovisko, na ktorom boli ochotní operačný zákrok urobiť za sumu 100 000 dolárov. Rodičia urobili zbierku a po 6-hodinovej operácii sa podarilo odstrániť podľa údajov z médií viditeľnú časť nádoru, dokázané ložiská v pľúcach však ostali. Kde všade sa nádor nachádza sa dá ťažko predpokladať a dokázať možno len ložiská nad určitú veľkosť.

Odstraňovanie nádoru nie je bez následkov, pretože spolu s ním sa odstráni aj nervové tkanivo, ktoré je potrebné pre správne fungovanie organizmu. Po operácii dieťaťu začali rásť vlásky, ale s úspešnosťou operácie to nemá nič spoločné, súvisí to s časovým odstupom od poslednej chemoterapie. Doterajšia liečba dieťatka v USA si vyžiadala už 200 000 dolárov a ďalšie náklady sú už avizované. Rodičia si pochvaľujú záujem a prístup zdravotníckeho personálu v USA, uvedomme si však, že na Slovensku za túto sumu pracuje personál celej nemocnice jeden mesiac o ošetrí denne niekoľkonásobne viac pacientov.

Dajme si otázku, koľko pacientov – živiteľov rodiny, otcov, matiek a súčasne detí čaká na život zachraňujúci operačný zákrok napr. na srdci pre nedostatok financií v našom zdravotníctve, koľkí z tých, ktorých pobúril prístup doktora Biciana, ktorý nevypísal dodatočne rodičom odporúčanie na liečbu v USA ešte nevedia, že práve vďaka nemu sa dostanú skôr k život zachraňujúcej liečbe? Koľkí z nás by vedeli nájsť na internete rôzne možnosti finančne náročnej kvalitnej liečby v zahraničí? Poďme si zažiadať o preplatenie výkonov, poskytnutých v zahraničí, našou zdravotnou poisťovňou, veď našu ponuku zaplatiť si drahý výkon pracoviská v USA určite neodmietnu! V tejto súvislosti ostro protestujeme proti kriminalizácii lekárov a spochybňovaniu ich plne odôvodnených postupov pred verejnosťou!

Keď chcú médiá naozaj pomôcť riešiť problémy v zdravotníctve, nech to robia v prospech všetkých a nie len vybraných osôb. Navyše si myslíme, že v tomto prípade to ani nie je v prospech úbohého dieťaťa. Pre prácu zdravotníkov sú rozhodujúce pravidlá medicínske, etické, ale tiež financovanie slovenského zdravotníctva, ktoré všetky naše možnosti výrazne limitujú. Môže vzniknúť otázka, či budú redaktori postupovať rovnako dôsledne aj v prípade ďalších stoviek detí, ktoré trpia na nádorové choroby? Preplatia zdravotné poisťovne operácie každému dieťaťu, ktorému odborníci z medicínskych a etických dôvodov neodporučia operáciu, ale ktorých rodičia sa svojvoľne rozhodnú hľadať pomoc v USA? Alebo poskytnú peniaze len tým, ktorých prípady sa zmedializujú?

Kto a na základe akých kritérií o tom bude rozhodovať, odborníci s príslušným vzdelaním, alebo novinári? Poskytne štát dostatok peňazí poisťovniam, aby sa postupovalo rovnako aj v iných, podobných prípadoch? Sme si istí, že nie, potom ale vzniká otázka, prečo sa angažujú redaktori práve v prospech tohto konkrétneho dieťaťa? Médiá veľmi radi hovoria o korupcii lekárov vždy, keď sa niekomu poskytne o niečo viac zdravotnej starostlivosti ako iným, ale nesmrdí práve toto korupciou? Nie je mediálny tlak, ktorý bol v prospech jednej jedinej pacientky vyvinutý na lekára, ktorý rozhodol nezištne, podľa všetkých platných medicínskych a etických pravidiel tlakom na jej neoprávnené uprednostnenie pred všetkými ostatnými v rovnakej situácii?

Dokedy bude môcť hocikto a beztrestne očierňovať lekárov na Slovensku? Kým všetci odtiaľ neodídu do normálnych pomerov niekde v zahraničí, kým neznechutia aj tých posledných, čo ešte z presvedčenia pomáhajú svojim pacientom? Žiadame, aby sa celou kauzou zaoberal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a aby sa očistilo poctivé meno statočného lekára!

 

V Košiciach, dňa 11. 11. 2010

 

Za Slovenskú lekársku úniu špecialistov, prezident,

MUDr. Andrej Janco, v.r.